Zakresy zastosowania:
Gazomierz RABO nadaje się do pomiaru gazu ziemnego
i różnych gazów, filtrowanych, nie żrących.
Informacje ogólne
Gazomierze rotorowe odznaczają się wysokimi zakresami pomiarowymi i kompaktowymi gabarytami. Gwarantują wysoką dokładność również przy niskim i nieregularnym przepływie gazu.
RABO łączy w sobie sprawdzone cechy produktowe dotychczasowych gazomierzy rotorowych firmy Elster-Instromet i przekonuje do siebie dzięki mnogości cech zorientowanych na przyszłość.
Zasada działania
Gazomierze rotorowe są objętościowymi urządzeniami pomiarowymi do mediów gazowych, pracującymi wg zasady wypierania. Dzięki swojej zasadzie objętościowej, pracują one niezależnie od wpływów instalacji i stąd też szczególnie nadają się do kompaktowych instalacji pomiarowych bez odcinka wlotowego. Rejestrują objętość roboczą i są dopuszczone do obrotu prawnie legalizowanego. Do przeliczania objętości można stosować elektroniczne przeliczniki ilościowe.
Proces pomiarowy
W obudowie o jednym wlocie i jednym wylocie znajdują się dwa obracające się tłoki, które w przekroju przypominają ósemkę (8). Oba tłoki są ze sobą wzajemnie sprzęgnięte poprzez kółka synchronizacyjne. Podczas przepływu gazu tłoki obracają się bez wzajemnego dotykania powierzchni metalu i przenoszą pewną, zdefiniowaną poprzez objętość komór pomiarowych, ilość gazu w kierunku wylotu. Jeden obrót całego układu odpowiada tym samym pewnej zdefiniowanej objętości gazu. Ruch obrotowy tłoków jest redukowany poprzez przekładnię i przenoszony przez sprzęgło magnetyczne na mechaniczne liczydło. Poprzez parę kółek zębatych następuje justowanie gazomierza rotorowego w głowicy liczydła.